Co zabrać

LISTA RZECZY POTRZEBNYCH NA REJS

Jest to lista rzeczy potrzebnych na rejs morski.
Zacznijmy od zabrania puszki dobrego humoru torby uśmiechu i kapelusza świetnych pomysłów oraz portfela z fantazją.
A teraz poważnie i profesjonalnie trochę nudno ale taka czek lista zawsze się przydaje niema niespodzianek i nie trzeba się kilka razy wracać do domu bo coś zapomnieliśmy a się przyda. No cóż życie. Więc uwaga ostatnia chwila pełnej koncentracji a później już, już ruszamy w RREEJJSS.

W CO SIĘ SPAKOWAĆ?

luggage-1436515_1920Pakując się pamiętajmy że jedziemy na jacht lub katamaran nie ma na nich za dużo miejsca. Torba zatem w którą się pakujemy powinna być miękka bez stelaży w środku łatwiej ją wtedy spakować i dopasować kształtem do jakiegoś schowka na jachcie czy nawet podczas lotu czy drogi autobusem. Pamiętać też należy że wszystkie linie lotnicze jak też niektórzy przewoźnicy nakładają nam ograniczenia dotyczące rozmiaru i ciężaru bagażu.

CO NALEŻY ZABRAĆ – LISTA RZECZY

W zależności czy płyniemy na rejs na akweny cieple czy zimne lista ta będzie się trochę zmieniać. Na Bałtyk i Morze Północne zabierzemy więcej ciepłych rzeczy, dzięki którym nie zmarzniemy. A na morza ciepłe M. Śródziemnie, Adriatyk czy M. Karaibskie, więcej rzeczy zdecydowanie lżejszych choć o sztormiaku nigdy nie powinniśmy zapomnieć zdarzają się różne anomalie pogodowe nawet w słonecznej Chorwacji i nic nas wtedy nie zaskoczy a miło popatrzeć na dobrze przygotowana załogę dzielnie walczącą z falami kiedy inni się kryją po mesach, wszyscy wtedy na takich żeglarzy patrzą z szacunkiem i nie ukrywaną zazdrością.

CZEK LISTA

 1. sztormiak (spodnie i kurtka) lub inne chroniące od wody i wiatr
 2. polar bluza (sweter)
 3. długie spodnie
 4. spodnie krótkie
 5. T- shirt, bawełniana z krótkim i z długim rękawem
 6. czapka (ciepła lub z daszkiem)
 7. buty tenisówki lub adidasy (na jasnej podeszwie) nie brudzą pokładu (na jachcie nie chodzimy w butach na obcasie – niszczą pokład i przy przechyłach są mało stabilne)
 8. jedna para nie przemakalnych butów (mogą być górskie)
 9. rękawiczki (żeglarskie lub zwykłe)
 10. strój kąpielowy lub kąpielówki
 11. klapki, kosmetyczka (pod prysznic)
 12. ręcznik
 13. latarka (najlepiej sprawdza się czołówka)
 14. scyzoryk
 15. okulary przeciw słoneczne
 16. leki (na chorobę morska lub inne jeśli ktoś potrzebuje, przyjmowane na stałe – informujemy o tym kapitana)
 17. krem z wysokim UV
 18. ABC nurkowania (rurka, fajka, płetwy ) ciepłe rejony pianka trochę zimniejsze (Bałtyk sonar i echosonda – inaczej nic nie zobaczysz taka przejrzystość przy nurkowaniu)
 19. śpiwór
 20. ładowarka do komórki i aparatu na 12V (zwykłe działają tylko przy kei, te na wejście do zapalniczki działają cały czas)
 21. aparat fotograficzny
 22. bilety na przejazd
 23. dowód, paszport
 24. szczegółowe informacje o miejscu zaokrętowania (tel. do sternika)
 25. patenty żeglarskie
 26. pieniądze
 27. telefon komórkowy z włączonym roamingiem
 28. gry towarzyskie (karty, monopol, tabu, inne…)

POŚCIEL I RĘCZNIKI

backpacks-1260831_1920Na wszystkich jachtach czarterowych są świeża pościel i ręczniki. Jednakże warto się upewnić ponieważ na Bałtyku Niemcy jak najbardziej nam ją naszykują za drobną opłatą 25 euro od osoby. Brak konieczności zabierania ze sobą śpiwora znacznie zaoszczędza miejsce w torbie czy plecaku ale czasami przydaje się na wachty w nocy wszystko zależy na jaki rodzaj rejsu się wybieramy i na jaki akwen.

KUCHNIA

Kuchnia na jachtach jest w standardzie w pełni wyposażona w pełen zestaw garnków talerzy i sztućcy dodatkowo jest też cały zestaw tarek durszlaków mieszadełek wszystkiego co w kuchni potrzebne. Jedyne o co można zadbać we własnym zakresie to kubek termiczny, dobrze żeby miał jak najszersze dno wtedy jest stabilny można sobie trochę pomóc kupując go z gumą pod spodem wtedy się mniej ślizga warto też żeby miał szczelne zamknięcie wszystko wolniej stygnie i nie wylewa się w przypadku przechyłów.

PIENIĄDZE

Warto ustalić jaka waluta obowiązuje w kraju w którym będziemy pływać, warto zaopatrzyć się w nią już w kraju. Lub zabrać ze sobą euro i w lokalnym banku wymienić na miejscową walutę. Warto też korzystać z kart debetowej, kredytowej. Dzięki temu na koniec nie zostaniemy z dużą ilością lokalnej waluty. Warto też pamiętać aby zabrać ze sobą odpowiednio więcej waluty żeby nam starczyło na kaucję zwrotna, kasę rejsową (składka wspólna), pieniądze na własne potrzeby.

UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE

img_5435Wszyscy wyjeżdżający za granice powinni być ubezpieczeni od Kosztów Leczenia (KL) oraz Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) dobrze żeby w ubezpieczeniu było przewidziane Ratownictwo na Morzu. Jakiś czas temu sprawdzaliśmy kilka firm ubezpieczeniowych i najniższe składki a najlepsze warunki ubezpieczenia proponowało Generali, chyba nie jest przypadkiem że większość jachtów w europie które czarterujemy jest ubezpieczone w Generali.

Ubezpieczenie wykupione przez nas jest w firmie Generali jest na następujące opcje
KL ASS2 NNW – uszczerbek OCo OCr BP SS
 80 000,00 80 000,00 50 000,00 50 000,00 50 000,00 0,000,00
Ubezpieczenie zawiera ratownictwo i poszukiwanie na morzu.

 

JEŚLI BĘDZIECIE MIELI JAKIEŚ WĄTPLIWOŚCI CZY COŚ ZABRAĆ, BĄDŹ CZY COŚ BĘDZIE JESZCZE POTRZEBNE, PISZCIE I DZWOŃCIE – CHĘTNIE SŁUŻĘ POMOCĄ